Afgørelse i sag om påstået udsætning

Del indlægget på:

Facebook
WhatsApp

Seneste indlæg

Sæt kryds ved Per Stouby

  Brug din stemmeret ved valget til DKK’s bestyrelse.     Valget foregår elektronisk over en periode fra midt december 2026 til midten af januar 2027.    Per StoubyVed det

Læs indlægget

Afgørelse i indberetning vedr. påstået udsætning af fugl på markprøve i SJD den 17. marts 2024

SJDs bestyrelse har modtaget, og behandlet ovennævnte indberetning, og videresendt den til afgørelse i SJDs Disciplinærnævn, der har truffet følgende afgørelse:
De omfattede personer tildeles sanktionen Advarsel for ikke ville medvirke til belysning af sagens omstændigheder, herunder ved at nægte at deltage i et møde med SJDs bestyrelse i en sag af en så alvorlig karakter som denne. Advarslen har en varighed i 2 år fra hændelsesdatoen den 17. marts 2024.

Endvidere har bestyrelsen i SJD besluttet, at de omfattede personer ikke kan varetage tillidsposter i SJD i samme periode, hvilket omfatter fratagelse af retten til at arrangere og afvikle prøver i regi af SJD.